Smuty o emeryturze

Przepraszam, że ja znowu o emeryturze, ale po prostu muszę to z siebie wyrzucić, inaczej będzie mnie gryzło przez cały dzień. Obiecuje pogodny, radosny i być może nawet momentami śmieszny artykuł jeszcze dziś.

Oczywiście chodzi o mój ulubiony temat emerytur. Jak podaje Onet, ZUS po raz pierwszy publicznie przyznał, że będą problemy z wypłatą emerytur w 2030 roku. Artykuł podaje dużo interesujących liczb (ciekawostka: obecnie na jednego emeryta przypada czterech pracujących, w 2030 r. będzie ich już tylko dwóch) i kończy się sugestią, że powinniśmy raczej patrzeć w stronę swoich własnych oszczędności i zabezpieczać swoją przyszłość sami.

I to mnie doprowadziło do białej gorączki. Polacy płacą horrendalne daniny na rzecz państwa, średnio około 75% (45% na ZUS, 20% dochodowy, reszta w podatki pośrednie w stylu akcyzy). To jest tak, jakby państwo mówiło: Łukasz, zarobiłeś 6000zł, ale wiesz, są różne podatki, więc musisz wpłacić z powrotem 4500zł, zostaje Ci 1500zł. Normalnie chłop pańszczyźniany (pracował w tygodniu 4 dni na polu pana, 2 na swoim). I teraz jeszcze ten statystyczny Łukasz będzie musiał z tych swoich 1500zł odkładać sobie na emeryturę!

Wczorajsza sytuacja w pracy, jako przykład. Zatrudniamy do części projektów różnych informatyków z Polski, wczoraj właśnie rozmawialiśmy z szefem o jednym moim znajomym, co to jest nawet chętny, pracuje na pełen etat w Łodzi, ale ma popołudnia i weekendy wolne. Mój szef był bardzo zdziwiony, czemu jeśli chłopak ma stałą pracę, to jeszcze chce mu się szukać jakiś zleceń z zewnątrz… No właśnie temu!

Dobra, koniec smutów, obiecuję że w tym tygodniu to już ostatni raz.

Reklamy

0 Responses to “Smuty o emeryturze”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: