Przybędzie Polonii

Dzisiaj Onet pisze, że ponad 3mln Polaków deklaruje w tym roku chęć wyjazdu do „obcych landów”, głównie do Wielkiej Brytanii, w celach zarobkowych. Zamiast zrzymać się na sytuacje ekonomiczną w Polsce, postanowiłem poszukać jakiś pozytywów w tej całej sytuacji.

Obecnie co czterdziesty mieszkaniec Londynu jest Polakiem. To wystarcza, żeby wsiadając do autobusu mieć prawie pewność, że nie jest się jedynym polskim obywatelem na pokładzie, i żeby gra w „Rozpoznaj Polaka” powszedniała po paru miesiącach :)

Wyobrażam sobię, co będzie jesli liczba naszych w Londynie się podwoi…

Nie trzeba będzie uczyć angielskiego, bo przecież zawsze znajdzie się na ulicy jakiego rodaka, który wszystko wytłumaczy. Być może, na wzór USA, Polski stanie się drugim językiem urzędowym w UK :)

Obniżą się i tak już niskie ceny usług Polaków. Muszę tu napisać, że Polonia w Londynie jest jak ukryty krwiobieg tego miasta. Polacy mają własnych tłumaczy, fryzjerów, specjalistów od kablówki, lekarzy… Przy okazji ciekawostka – dwóch naszych zaprzyjaźnionych taksówkarzy jest z Łodzi :)

To samo czeka tutejsze placówki bankowe (już w HSBC i Barclay można porozmawiać sobie z obsługą po polsku, przynajmniej w niektórych oddziałach), prawnicze, biura tłumaczeń, itp. W biurze Małżowiny Małżowina odpowiada m.in. za kontakty z Polakami, Rosjanami i… Bułgarami :) Nie wiem jak to robi, ale nie ma Słowianina, z którym by się nie dogadała :)

Tutejsza polska prasa też się rozrośnie. Obecnie na rynku jest tylko kilka polskojęzycznych tygodników i miesięczników (przy okazji pozdrowienia dla chłopaków z magazynu emigrantów Zmywak, szacunek za fantazję przy wymyślaniu tytułu :)

Telewizja… Ostatnio widzieliśmy na BBC film Quo Vadis, niestety wersję zrobionę przez Anglików. Włączyliśmy dopiero w połowie, ale na szczęście pożar się dopiero zaczynał, więc najlepsze było dopiero przed nami :) W każdym razie miło byłoby obejrzeć np. Czterech Pancernych w wersji angielskiej :)

No i Tesco… Obecnie polskie jedzenie zajmuje zaledwie jeden regał, a mi się marzy cała alejka… Może nawet Grzaniec Galicyjski rzucą…

Reklamy

0 Responses to “Przybędzie Polonii”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: