Szef A uczy się polskiego

Szef A jest przykładem bardziej rozgarniętej części społeczeństwa tubylców, ma dyplom magistra z dziennikarstwa oraz licencjat z inżynierii dźwięku. Innymi słowy, ma czułe ucho i umysł chłonny jak gąbka.

Nie dziwi więc fakt, że po prawie roku zdołał się już nauczyć trzech słów po polsku.

Na pierwszy ogień poszło szybciej, szybciej, które opanował do perfekcji. Ostatnio opowiadał, że nawet jego najstarsza, sześcioletnia córka popędza go szybej, szybej!. Plus sytuacji jest taki, że ja także mogę pośpieszać go w ojczystym języku, co na pewno wywołuje duże wrażenie na odwiedzających nas klientach.

Drugim słowem, które wychwyciło jego wykształcone ucho, jest, muszę z pewnym wstydem przyznać, dupa. Szef A rozumie znaczenie tego słowa, ale nieco mylnie wychwytuje kontekst, kiedy ono pada. Kojarzy je z czymś raczej w stylu „o rany!”. Dzisiaj, gdy rozmawiałem z mamą przez telefon, dumny z siebie prezentował doskonałą wymowę, przekrzykując to co mówiłem do słuchawki. Taa…

Trzecim wyrażeniem jest buzi-buzi, którego z uporem uczy swoje dzieci, z nikłym rezultatem, o ile mi wiadomo. Nadmienić należy, że tubylcy nie umieją wymówić wszystkich dźwięków naszego skomplikowanego języka, więc w jego wykonaniu wychodzi coś w stylu burzy-burzy. Profani…

Dzisiaj poprosił o czwarte słowo, potrzebował się dowiedzieć jak się mówi stop. Był zdumiony, że tak samo jak w angielskim. To zresztą jest dosyć charakterystyczne. Nie dziwi go, że nasze dwie różne kultury mają te same wyrażenia, np. co było pierwsze, kura czy jajko, lub trzymać rękę na pulsie. Ale że napis z międzynarodowego znaku drogowego wszedł w języku polskim do użycia – o tak, to jest zadziwiające.

W każdym razie, po krótkiej pogawędce o znakach drogowych obydwu krajów, powtórzył wszystkie cztery słowa, które zna. I ku radości całego pokoju doszedł do wniosku, że może już być w Polsce reżyserem filmów dla dorosłych.

Reklamy

0 Responses to “Szef A uczy się polskiego”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: